התעוררתי שטופת זיעה מחלום. בוקר אחרי בחירות וביבי לא נבחר. מחצית העם בחיפוש קדחתני לאתר דמות חדשה לשנוא. לתלות בו אחריות על יוקר המחיה העולה, מערכת הבריאות הצולעת ועל הטילים שיורדים עלינו כמו גשם מהדרום ומהצפון. המחצית השניה של העם בחיפוש לאתר דמות להעריץ על כל ההישגים. על הכלכלה הפורחת, היחסים הידידותיים עם האמריקאים והשמאל שמתכווץ. סביב מי נוכל להתאחד בתקווה? מול מי נתאחד בשנאה?

לאט לאט המציאות חוזרת. ביבי עדיין כאן והעם החצוי מאוחד סביבו ונגדו. ובכל זאת רוחות של שינויים נושבות ימים בודדים לאחר הבחירות. מה נשתנה בבחירות האלה? ההפתעה הגדולה בשבילי היא שתי מפלגות גדולות, ממש כמו פעם. מרגש, לא?

אני מתרגשת. אולי משהו ישתנה, יהיה כאן יותר טוב? השאלה הגדולה האם זה מה שיעשה את השינוי? כואב לי להגיד, אני לא רואה שכן. אחת בקואליציה אחת באופוזיציה ושתיהן מתכוונות במלוא המרץ למרמר את חיי השניה. לא ממש שינוי. זה קורע. הלב נקרע כמו שהעם קרוע. השמאל הרשמי איננו. זה בהחלט שינוי. אך האם יש לו השפעה על חיינו? קשה לי לראות את זה. עמוק בתוך ליבי מבצבצת שמחה. אני הרי ימנית. אבל, והאבל הוא גדול – על מה את שמחה? זה חלק מהעם, חלק ממך. חשוב לא פחות מהאחר.

והאמת שמבחינה ביטחונית, שזה הנושא שהכי קרוב לליבי, כבר למדתי שלא משנה מי בשלטון, שמאל או ימין, אנחנו מופגזים. מבחינת הרווחה, גם כאן לא נראה שהנחת אי פעם יכולה לבוא מהשלטון והנוסחה הון – שלטון תהיה נכונה לכל מי שיבחר. לא יודעת מה איתך אבל אני רואה בזה עובדה. אז זה לא באמת משנה מי יבחר ומי יוביל, שמאל או ימין, השינוי שכולנו רוצים לא יגיע.

אז איפה נמצא השינוי? אני כבר לא מצפה לשינוי כלשהו מהממשלה, מראשה, משרים, מחברי הכנסת. אני לא מצפה לשינוי מלמעלה. השינוי שאני רוצה לראות כאן יבוא רק מאיתנו. האנשים הפשוטים, העמחה. ממני וממך. מהו השינוי? השינוי ביחס אחד לשני. השינוי בקשר שנוכל לבנות. השינוי שאני רוצה לראות הוא מפילוג לאיחוד. מארבעים מפלגות ומפלגה לכל דעה, להתחברות שלנו מעל הדעות השונות, מעל העדות השונות, מעל יחסינו לדת, מעל הכל.

השינוי שאני רוצה לראות זה עם אחד שחי, פועם, נושם בערבות ודאגה הדדית. ב"ואהבת רעך כמוך". זה הכלל שאני רוצה לחיות בו. זה השינוי שאני מייחלת. למרות היאוש עדיין יש בי ניצוץ של תקווה. תקווה שאנחנו האנשים הפשוטים, העם, נוכל לדרוש מראש הממשלה לעשות פעולות, להשקיע תקציבים, לרכז מאמצים ולהביא לאיחוד העם.