"לפני אלפי שנים החל תהליך שעיצב את פני ההיסטוריה כולה, ועתה הוא מגיע לשיאו" כתוב בגב הספר 

בראשית יא

"א וַיְהִי כָל-הָאָרֶץ שָׂפָה אֶחָת וּדְבָרִים אֲחָדִים. …ד וַיֹּאמְרוּ הָבָה נִבְנֶה-לָּנוּ עִיר וּמִגְדָּל וְרֹאשׁוֹ בַשָּׁמַיִם וְנַעֲשֶׂה-לָּנוּ שֵׁם  פֶּן-נָפוּץ עַל-פְּנֵי כָל-הָאָרֶץ. .. ו וַיֹּאמֶר יְהוָה הֵן עַם אֶחָד וְשָׂפָה אַחַת לְכֻלָּם וְזֶה הַחִלָּם לַעֲשׂוֹת וְעַתָּה לֹא-יִבָּצֵר מֵהֶם כֹּל אֲשֶׁר יָזְמוּ לַעֲשׂוֹת.  ז הָבָה נֵרְדָה וְנָבְלָה שָׁם שְׂפָתָם אֲשֶׁר לֹא יִשְׁמְעוּ אִישׁ שְׂפַת רֵעֵהוּ. ח וַיָּפֶץ יְהוָה אֹתָם מִשָּׁם עַל-פְּנֵי כָל-הָאָרֶץ וַיַּחְדְּלוּ לִבְנֹת הָעִיר. ט עַל-כֵּן קָרָא שְׁמָהּ בָּבֶל כִּי-שָׁם בָּלַל יְהוָה שְׂפַת כָּל-הָאָרֶץ וּמִשָּׁם הֱפִיצָם יְהוָה עַל-פְּנֵי כָּל-הָאָרֶץ."

זה היה לפני כ5000 שנה, מרכז התרבות האנושית בני אדם שדברו בשפה אחת כלומר הבינו זה את זה, ורצו לעשות מבצע משותף לבנות מגדל שראשו בשמים, מה משמעות המגדל? מה היעד הזה "השמים"? למה הכוח העליון התנגד ועשה פעולה הפוכה פיזר אותם ובלל את שפתם שלא יוכלו לשמוע איש את שפת רעהו? 

ובאותה בבל נוצר תהליך מקביל ושונה אפילו הפוך, אדם בשם אברם שהיה כהן גדול בבלי פתאום הגיע לידי תפיסת מציאות מיוחדת, שיש כוח אחד בעולם שמנהל הכול, הכוח העליון של הטבע. ומה שמייחד את אותו שהוא כוח חיובי בלבד שנקרא "כוח האהבה", אהבת הזולת. שאנחנו מכירים כ"ואהבת לרעך כמוך". והוא החל ללמד איך לממש אותו לכל מי שנמשך לכך ונוצרה קבוצה גדולה ומגוונת שחיה  והתלכדה, על פי אמונה זו. שנקראה בהמשך עם ישראל ישר-אל, כי יש לו קשר ישיר אל החוקים של אותו הכוח. 

והכוח העליון דווקא תמך באברהם כתוב:  בראשית פרק יז: "וַיְדַבֵּר אִתּוֹ אֱלֹהִים, לֵאמֹר.  ד אֲנִי, הִנֵּה בְרִיתִי אִתָּךְ; וְהָיִיתָ, לְאַב הֲמוֹן גּוֹיִם.  ה וְלֹא-יִקָּרֵא עוֹד אֶת-שִׁמְךָ, אַבְרָם; וְהָיָה שִׁמְךָ אַבְרָהָם, כִּי אַב-הֲמוֹן גּוֹיִם נְתַתִּיךָ…ז וַהֲקִמֹתִי אֶת-בְּרִיתִי בֵּינִי וּבֵינֶךָ, וּבֵין זַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ לְדֹרֹתָם–לִבְרִית עוֹלָם:  לִהְיוֹת לְךָ לֵאלֹהִים, וּלְזַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ. וְנָתַתִּי לְךָ וּלְזַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ אֵת אֶרֶץ מְגֻרֶיךָ, אֵת כָּל-אֶרֶץ כְּנַעַן, לַאֲחֻזַּת, עוֹלָם; וְהָיִיתִי לָהֶם, לֵאלֹהִים" 

מה באמונה הזו, בדרך החיים המסוימת שלימד אברהם, אשר קבלה תמיכה נצחית מהכוח העליון ומקום אחד לחיות בו?  בהמשך, לכל אורך ההיסטוריה  הפרוד בין העמים הלך וגדל, התקשורת הייתה ע"י מלחמות והכנעת החלש, השפה הייתה של אלימות ושליטה וניצול. וכך גם כלפי הדומם הצומח והחי בטבע. ובמקביל התפתחו המצאות ומדע, ששרתו אותן מגמות. עד שבמינו מאיימת על העולם שואה גרעינית. וחוסר התקשורת מתקיים  בכל רמה, בין מדינות, בין חברות, בין אנשים, בין חברים, אפילו בתוך בני משפחה. הכול מתפרק. "תוצאות הכאוס, נקודת האל חזור הקריטית : חוסר יציבות כלכלית, אי יציבות חברתית, חוסר יציבות אקולוגית"

במקביל התנהל עם ישראל במסלול משלו, כמו "מסלול מכשולים" בדרגות קושי עולות, שבו קיבל "כלים נוספים" לתרגול האמונה הזו. כמו התורה וספרי חכמים אחרים. כללים וחוקים ותנאים לייצב אותה  בליבו. הוא הוגלה מארצו וחזר מספר פעמים עד הפעם האחרונה בימינו. אבל גם בו חל פרוד והתרחקות מאמונתו המקורית.

לאור המצב הקריטי בעולם, הוקם "ארגון הכולל מובילי דעת קהל פעילים בתחומי מדע אומנות ותרבות, וכן הוגי דעות בולטים ברחבי העולם" הנקרא "מועצת החכמה העולמית" (World  Wisdom Council ) שמטרתו לחפש נתיב של התפתחות חיובית למין האנושי" כמובא בספר המצוי בכל חנות ספרים.

במסגרתו נפגשו פרופ' ארווין לאסלו, והרב מקובל ד"ר מיכאל לייטמן. "שיוצאים יחד בקריאה לעתיד טוב יותר, והם מתווים בפנינו את הדרך לכך".  פרופ' ארוין לאסלו, טוען שמסלול להתמוטטות היא קשיחות וחוסר חיזוי. החזקה במנהגים שלא תקפים למציאות, הגורמת להתפשטות סכסוכים ואלימות עד אנרכיה. 

המדע מצא שהיקום הוא מערכת שלמה, שכל חלקיה קשורים זה בזה ומשפיעים זה על זה. נמצא גם שמבחינה חברתית אמונה בקשר בין עושר לאושר אינה נתמכת ע"י ניסיונם של אנשים. ואנשים שלמדו לרכוש כבוד לטבע מגלים שאנשים בתחומים שונים אינם מהווים איום אלא הם מעניינים ומעשירים. אז כיצד ליצור מפגש בין המדע והחברה, שיוכל ליצור פעולות שיחוללו שינוי יסודי בחברה האנושית?

כמו שדוד המלך עשה כשכתב את ספר תהילים כך הרב והמקובל ד"ר לייטמן מיחס פתרון ע"י פעולת כוחות הטבע. ולשנוי הקשרים המחברים בין בני אדם.  כל אובייקט הוא תוצאה של הרכב  כוחות מסוים המצוי בהם. הכוח הפנימי המצוי בכל חומר הוא "הרצון להתקיים". הרצון שונה בכל אחת מדרגות החומר דומם, צומח, וחי.  בשונה מהם, האדם, הוא היצור היחיד שהתפתחותו תלויה בזולת. והוא בעל תחושה של זמן , עבר הווה עתיד. אדם משפיע ומושפע מהסביבה. לכן הוא יצור שמשתנה כל הזמן. הוא חושק במה שיש לזולתו ויותר. ולכן הרצון לקבל שלו נקרא "אגו" הרצון לקבל הנאה ותענוג

 אושרו של אדם תלוי בהשגה או אי ההשגה של מילוי הרצון ליהנות שלו. ועושר אינו מביא לאושר. חוק האיזון בטבע להיות כגוף אחד העובד בהרמוניה ובאיזון. שנוי היחס לזולת מביא את כל הטבע לאיזון הזה. כיצד נתקן את  התנהגות הרצון האגואיסטי כדי שנוכל להגיע לאיזון הגלובלי של הטבע? בעם ישראל צפונה שיטת התיקון. יצירת הקשר עם הכוח החיובי. כיצד נפעיל אותה בקרבו? ואיך נעביר אותה לכל האנושות, כדי לשוב לדבר שפה אחת?